Proč právě řemeslo?

Od začátku 90. let poklesl počet žáků učňovských oborů o 60 %, dnes se vzdělává o 200 000 budoucích řemeslníků méně než před dvaceti lety. A ti musí někde chybět!

Navíc starší řemeslníci odcházejí do důchodu a jejich nástupců je výrazně méně než před lety. Zatímco za posledních 15 let vznikalo průměrně více než 24 tisíc nových řemeslných živností za rok, v roce 2015 je to bylo pouhých necelých 10 tisíc nových živnostenských řemeslných oprávnění.

Přitom renome řemeslníků stále více roste, z průzkumů Hospodářské komory ČR i českých firem jasně vyplývá, že lidé jsou s prací vyučených řemeslníků hodně spokojeni.

A také, že řemeslo má podle většiny Čechů perspektivu a dají se s ním vydělat celkem slušné peníze.

Bohužel, zatím příliš neláká mladé lidi, kteří vyhledávají dle jejich pohledu pohodlnější profese. V jejich očích je řemeslo stále stigmatizováno jako fyzicky náročná, podceňovaná a nedobře ohodnocená práce. Jenže nic z toho není pravda. Moderní technologie řemeslníkům velmi ulehčili a zmodernizovali práci, jejich kredit trvale roste a ohodnocení? Dnes si řemeslíci vydělávají více než v řadě případů střední management! Navíc jsou se o svoji práci rozhodně nemusí bát a mnohem více je uspokojuje než stereotypní vyplňování excelových tabulek v kanceláři.

Hospodářská komora hl. města Prahy chce svým projektem "Kdo umí, ten umí" připět k renesanci řemesla. A ukázat, že stát se řemeslníkem se vyplatí ve všech ohledech – jak mladým zájemcům o řemeslo, tak jejich rodičům, kteří pro své potomky hledají perspektivní zaměstnání.